• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

CARL R. ROGERS VE ÖĞRENME ÖZGÜRLÜĞÜ: ETKİLİ BİR ÖĞRENME ORTAMININ MİMARI OLARAK ÖĞRETMEN VE ÖĞRETMEN TUTUMLARI
(CARL R. ROGERS AND FREEDOM TO LEARN: TEACHERS AS THE ARCHITECTS OF AN EFFECTIVE LEARNING ENVIRONMENT, AND TEACHERS’ ATTITUDES )

Yazar : Duygu DİNÇER    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 8/4
Sayfa : 2341-2358
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4560


Özet
Danışan merkezli terapinin kurucusu olan Carl R. Rogers, eğitim alanında kendine dayalı öğrenmenin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Danışan merkezli terapinin sahicilik, takdir, kabul, güven ve empati gibi kavramlarını eğitim alanına uygulamış ve Öğrenme Özgürlüğü, Kişi Olmaya Dair ve Yarının İnsanı gibi eserleri yoluyla öğretmen ve öğrenci arasındaki otantik ilişkinin önemine dikkat çekmiştir. Bahsi geçen çalışmalarında ayrıca sınıf ortamındaki öğretmen tutumlarına odaklanmıştır. Rogers’ın görüşleri hâlâ hem modern psikoterapi hem de eğitim alanındaki uygulamaları etkilemeye devam etmektedir. Bu çalışma Rogers’ın öğrenci öğrenmelerini kolaylaştıran öğretmen tutumları ile ilgili görüşlerini tanıtmayı, bu fikirleri varoluşçu yaklaşımlar ışığında tartışmayı ve bu yolla eğitim ortamlarının geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler
Carl R. Rogers, öğretmen tutumları, öğrenci, öğrenme.

Abstract
Carl R. Rogers, the founder of client-centered therapy, contributed to the development of self-reliant learning in education. He applied such concepts of client-centered therapy as realness, prizing, acceptance, trust, and empathy to educational area, and called attention the importance of the authentic relationship between teacher and student with such books as Freedom to Learn, Becoming A Person, and A Way of Being. Besides, he also focused on teachers’ attitudes in classrooms in his works. His views still continue to influence the practices in both contemporary psychotherapy and education. The current study aims to introduce Rogers’ views on teachers’ attitudes facilitating students’ learning, to discuss the views in the light of existentialist approaches and thus to make contributions to the development of educational environments.

Keywords
Carl R. Rogers, teachers’ attitudes, students, learning.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri