• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

EDEBÎ TÜRÜN DEĞİŞİMİ BAĞLAMINDA; “TÜRK EDEBİYATINDA HİKÂYE/ÖYKÜNÜN YARATICI/DENEYSEL YENİ GÖRÜNÜMÜ”
(CHANGE OF THE LITERATURE GENRES; “CREATIVE / EXPERIMENTAL NEW VIEW OF THE STORY IN TURKISH LITERATURE” )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 8/4
Sayfa : 2057-2073
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4561


Özet
Geçmişten günümüze edebiyat biliminin tarihî seyri içerisinde en çok değişime uğrayan edebî türlerden biri; geleneksel adıyla ‘hikâye’ modern ve yaygın kullanılan ismiyle ‘öykü’, ‘kısa öykü’ olmuştur. Sözlü gelenekten yazılı geleneğe buradan modern yeni görünümüne geçişi sürecinde daha çok içerik, gerçeklik, kahraman, mekân gibi unsurlarla değişimini başlatan hikâye / öykü günümüzde dilsel, anlamsal, yapısal, yaratıcı / sıra dışı örnekleri ile deneysellik macerasını sürdürmektedir. Bu çalışmada hikâye türünün edebiyat tarihi içindeki değişimi üzerinden başlangıçtaki ilk örnekler, günümüzde vardığı yeni görünümünü hazırlayan durumlar ve çağdaş öykünün deneysel cesur girişimlerle ürün verme noktasında kat ettiği yol anlatılmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Tür, hikâye, kısa öykü, deneysel.

Abstract
Alongside the history of turkish literature short story, which is called narrative traditionally or story recently, has been the most changing genre sofar. Story or narrative has led to a great change during the history from oral to written tradition as well as from classic to modern structure. The change of story has started with its content validity, characters and locations. Today it goes on its adventure with the different examples of linguistics, semantics, structures, creations and extra ordinary elements. This study aims to explain the changes in the genre of narrative in the history by analysing the first examples of short story in the past, showing the situations led to the modern changes and claiming the efforts of empirical attitudes in the contemporary short story.

Keywords
Genre, story, short story, experimental.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri