• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ÖZGÜR YALIM’IN TANPINAR UYARLAMASI “SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ” OYUNU ÜZERİNE BİR İNCELEME
(A RESEARCH ON ÖZGÜR YALIM’S TANPINAR ADAPTATION PLAY “THE TIME REGULATION INSTITUTE” )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 9/1
Sayfa : 124-143
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4657


Özet
Şair, roman yazarı, akademisyen, edebiyat tarihçisi gibi kimliklere sahip bir Türk aydını olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın en önemli eserlerinden biri Saatleri Ayarlama Enstitüsü’dür. Tanpınar 1961 yılında basılan romanında modernizmi, modern insanı ve modern toplumu eleştirir. Devlet Tiyatroları’nda yönetmen ve oyuncu olarak görev yapan sanatçılarımızdan Özgür Yalım ise bu romanı 2008 yılında tiyatroya uyarlar ve aynı yıl İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda yönetir. Bu çalışmada hem roman hem de oyun metni üzerine bilgiler verilerek metinler karşılaştırılır. Yalım’ın kullandığı uyarlama yöntemleri incelenir ve Yalım’ın tercihleri yorumlanır. Çalışmada; Yalım’ın uyarlamasında Tanpınar’ın eserine ne ölçüde sadık kaldığının tespiti amaçlanır.

Anahtar Kelimeler
Ahmet Hamdi Tanpınar, Özgür Yalım, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, tiyatro, uyarlama.

Abstract
One of the most important works of Ahmet Hamdi Tanpınar, a Turkish intellectual with poet, novelist, academic and literary historian, is The Time Regulation Institute. In his novel published in 1961, Tanpınar criticizes modernism, modern people and modern society. Özgür Yalım, one of the artists who worked as director and actor in the State Theaters, adapted this novel to the theater in 2008 and directs it at the Istanbul State Theater in the same year. In this study, information on both novel and play text is given and compared. Yalım's adaptation methods are examined and Yalım's preferences are interpreted. In this study; Yalım's adaptation aims to determine the extent to the extent to which Tanpınar has remained loyal to his work.

Keywords
Ahmet Hamdi Tanpınar, Özgür Yalım, The Time Regulation Institute, theater, adaptation.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri