• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KİLİS HALK KÜLTÜRÜNDE ZEYTİN
(OLIVE IN KİLİS FOLK CULTURE )

Yazar : Cengiz GÖKŞEN   - Anıl Oğuz BURKAY  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 9/1
Sayfa : 205-224
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4680


Özet
Türk kültüründe ve inancında önemli bir yere sahip olan bitkilerden biri de zeytindir. Zeytin, insanlara sunduğu meyvesi ve meyvesinden elde edilen yağı ile besin değeri yüksek bir gıda maddesidir. Uzun yıllar yaşayabilmesi yetiştiği coğrafyalarda bu ağacın üreticiler tarafından tercih edilmesini sağlamıştır. Kilis, ikliminin ve toprak yapısının uygun olması sebebiyle zeytin yetiştiriciliğinde saygın bir yere sahiptir. Başta beslenme ve sağlık olmak üzere insan hayatına birçok katkı sağlayan zeytin, etrafında doğal olarak bir halk kültürü oluşturmuştur. Bu oluşan kültür birikimi içerisinde halk kültürü ürünleri önemli bir yere sahiptir. Bu yazıda inceleme bölgesi olarak seçilen Kilis yöresinde zeytin ve zeytin ağacına dair halk kültürü incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kilis, halk kültürü, zeytin ağacı, zeytin, zeytinyağı.

Abstract
One of the trees that has an important place in Turkish culture and belief is olive tree. The olive tree is a nutrient-rich foodstuff with its fruit and fruit. The ability to withstand harsh climatic conditions and to live for many years has encouraged the production of this tree in the geographies where it is grown. Located in the Hilal region, Kilis has a respectable place in olive cultivation because of its climate and soil structure. The point of attention in olive tree is that it has formed a certain cultural environment around it. The effects of olive and olive trees around the culture of this culture have influenced folk literature. When we look at the Kilis region we have studied, the olive and olive tree has created a folk culture around itself.

Keywords
Kilis, folk culture, olive tree, olive, olive oil.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri