• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

NİKAİA SUR DUVARINDA AZİZ TASVİRLİ FRESK
(THE FRESCO WITH SAINT DEPICTED ON THE FORTIFICATIONS WALL OF NICAEA )

Yazar : Mustafa ŞAHİN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 9/1
Sayfa : 440-454
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4686


Özet
Makalenin konusunu İznik Surları üzerinde yer alan bir kulede 2018 yılında bir gazeteci tarafından tespit edilen fresk oluşturmaktadır. Sadece atın sağrı bölümü korunan betim üzerinde kuyruğu bağlı olan doru bir at yer almaktadır. Çalışmada, detaylı bir tanıtımdan sonra, freskin hangi amaçla ve ne zaman yapıldığı, üzerinde kimi taşıdığı ve hangi amaçla kulede yer almış olabileceği irdelenmektedir. Freskin bulunduğu pano, kenti çeviren sur duvarlarının güneydoğu köşesindeki kulenin üst katına giden yol üzerinde, nöbetçilerin beklediği mazgal açıklığının bitişiğinde yer almaktadır. İznik surlarında aziz betimlerinin bulunduğu kulelerin olduğu bilinmektedir. Bu durumda yanıt bekleyen soru bizim fresk üzerinde hangi aziz betimlenmiştir? 12. yüzyıldan sonraki bir tarihte yapıldığını düşündüğümüz fresk, askerlerin kullandığı bir gözetleme kulesinde yer alması ve üzerinde kuyruğu bağlanmış doru renkte bir atın resmedilmesinden dolayı Aziz Demetrios’a ait olmalıdır.

Anahtar Kelimeler
Nikaia, İznik, kule şapel, asker aziz, fresk, ikonografi.

Abstract
The subject of the article is a fresco that was detected by a journalist in 2018 on a tower of the city walls of İznik. Only the horse's rump is preserved of the horse, whose tail is tied, can be selected on the fresco. In this paper, after a detailed introduction of the fresco, the purpose and the date of the fresco will be discussed. Also, who was depicted on the horse, and for what purpose it may have been included in the tower are examined. The panel with the fresco is located on the road to the upper floor of the tower in the southeast corner of the city walls that surround the city, adjacent to the loophole where the guards were waiting. In this case, the question that awaits an answer, which saint is depicted on our fresco? The fresco, which we think was made on a date after the 12th century, should belong to Saint Demetrios because a bay horse with a tied tail is depicted.

Keywords
Nicaea, Iznik, tower chapel, military saint, fresco, iconography.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri