• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

AVRUPA’DA BİR CEVELAN’DA TÜRKLÜKLE İLGİLİ MESELELER
(ISSUES RELATED TO TURKISHNESS IN AVRUPA’DA BİR CEVELAN )

Yazar : Levent Ali ÇANAKLI    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 9/1
Sayfa : 144-165
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4690


Özet
Avrupa’da Bir Cevelan, Ahmet Mithat Efendi’nin 1889 Stockholm Müsteşrikler Kongresi için çıktığı bir yolculuğu anlatır. Ahmet Mithat, eserde bir taraftan Avrupa kültürünü çok yönlü olarak tanıtırken diğer taraftan Kongre boyunca edindiği izlenimleri, katıldığı toplantılarda ele alınan meseleleri aktarır. Bu meselelerden bir bölümü Türklerle ilgilidir. Türkçe, Türk tarihi, Türk edebiyatı, Tatar ve Osmanlı Türkleriyle birlikte diğer İslam milletlerinin gelişmişlik düzeyleri bu bahisler arasında yer alır. Ahmet Mithat, Kongre dışında değişik vesilelerle Türk ve Avrupa kültürleri arasında karşılaştırmalarda bulunur. Gerek Kongre’de gerekse Kongre dışındaki gezilerinde Ahmet Mithat, Batılıların genel olarak “Şark”ı iyi tanımadıkları gibi Türkleri de tanımadıklarını görür. Avrupa yolculuğundan döndüğünde yazdığı Ahmet Metin ve Şirzad adlı romanıyla da bir yandan milletimizin büyüklüğünü ortaya koymak diğer yandan kültür ve medeniyetimizin savunmasını yapmak ister.

Anahtar Kelimeler
Ahmet Mithat, Avrupa’da Bir Cevelan, Türklük, Şarkiyatçılık.

Abstract
Avrupa’da Bir Cevelan narrates a journey which Ahmet Mithat Efendi set out on for the 1889 Stockholm Congress on Orientalists. In the book, while, on the one hand, Ahmet Mithat describes the European culture in many ways, on the other hand, he mentions his impressions which he got during the congress and the issues handled in the meetings which he participated. Some of these issues are related to Turks. In addition to Turkish, Turkish history, Turkish literature, the Tatar and the Ottoman Turks, the developmental levels of other Islamic nations are among these matters. Apart from the congress, Ahmet Mithat makes comparisons between the Turkish and the European cultures for various reasons. Both at the congress and during their trips other than the congress, Ahmet Mithat sees that the general of the Westerners know neither “the East” nor the Turks well. Moreover, with his novel entitled Ahmet Metin ve Şirzad, which he wrote when he returned from his journey to Europe, he aims to reveal the greatness of our nation on the one hand and defends our culture and civilization on the other hand.

Keywords
Ahmet Mithat, Avrupa’da Bir Cevelan, Turkishness, Orientalism.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri