• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

MOLLA NESREDDİN DERGİSİ VE TÜRKİYE
(MOLLA NESREDDIN MAGAZINE AND TURKEY )

Yazar : İrfan Murat YILDIRIM    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/2
Sayfa : 658-666
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.472


Özet
Birinci Rusya inkılabından (1905) sonra çıkmaya başlayan ve büyük toplumsal etki yaratan matbuat örneklerinden en önemlisi Molla Nesreddin mizah mecmuasıdır. Azerbaycan matbuat tarihinin en etkili yayın organı sayılan bu dergi Azerbaycan’da sosyal - realist edebî cereyanının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dergide tenkidi mahiyet taşıyan küçük hikâyeler, mizahi şiirler, mizahi ilanlar, fıkralar, siyasi yazılar, mizahi haberler, karikatür ve illüstrasyonlar yayınlanmıştır. Makalede Molla Nesreddin dergisinde çıkan Türkiye ile ilgili yazıların kısa izahlı bibliyografyası verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Molla Nesreddin, mizah dergisi, Azerbaycan matbuat tarihi.

Abstract
The most important examples of press which began publishing after The First Russian Revolution (1905) and caused strong social impact is Molla Nesreddin humour magazine. The magazine which regarded as most influential publications in the history of Azerbajian Press had led to emergence social-realist liteary movement in Azerbaijan. In the magazine, small stories which included critisim, humorous poem, humorous advertisements, anecdotes, political articles, humorous news, caricatures and illustrations had been published. In the article, annotated bibliography of articles about Turkey published in the magazine is given.

Keywords
Molla Nesreddin, humour magazine, history of Azerbaijan press.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri