• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ADİLCEVAZ SUALTI ARAŞTIRMALARI
(UNDERWATER RESEARH OF ADİLCEVAZ )

Yazar : Serkan GÜNDÜZ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 9/3
Sayfa : 1288-1300
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4781


Özet
Van Gölü’nün kuzeyinde yer alan Adilcevaz tarih sahnesinde Kümbet Höyük olarak Erken Tunç Çağı’ndan itibaren görülmektedir. Urartu Dönemi'nde II. Rusa'nın inşa ettirdiği Kef Kalesi ile bir Urartu yerleşimi hâline gelmiştir. İlçede günümüze ulaşan en önemli tarihsel kalıntılar Beylikler ve Osmanlı dönemlerine tarihlendirilmektedir. 2019 yılında gerçekleştirilen sualtı araştırmalarının amacı, 2017 yılında Cumali Birol ve Tahsin Ceylan tarafından keşfedilen yapıların fonksiyonunu, dağılım alanlarını ve söz konusu kalıntıların Urartu Uygarlığı ile bağlantısının olup olmadığını anlamaktır. Sonar taramaları ile duvarların dağılımı anlaşılmış ve ortofoto üzerine çizimleri gerçekleştirilmiştir. Yapıların fotoğraflanması ise scuba dalışlar ile gerçekleştirilmiştir. Adilcevaz Kalesi’nin güneyinde bulunan alan günümüzde liman olarak kullanılmaktadır. Liman içinde ve çevresinde yaptığımız araştırmalar neticesinde sualtında tespit edilen yapıların Dış Kale’nin güney surlarına ait olduğu netleşmiştir.

Anahtar Kelimeler
Adilcevaz Kalesi, Sualtı Arkeolojisi, Van Gölü, Batık Kale, Urartu.

Abstract
Adilcevaz, located to the north of Van Lake. The earliest settlement in the town can be seen as Kümbet Höyük since the dating to the Early Bronze. With the building of Kef Castle by Rusa II in the Urartian period, the site became a critical Urartian settlement. The most important historical ruins that have survived to the present-day date back to the Beylik and Ottoman Periods. Underwater surveys were carried out in 2019 to understand the function and distribution areas of the structures discovered by Cumali Birol and Tahsin Ceylan in 2017, and to ascertain whether these remains were linked to the Urartu Civilization. The distribution of the underwater walls identified from sonar scans and a plan drawing was made utilizing an orthophoto. Photographing of the structures was carried out by scuba divers. The area to the south of Adilcevaz Castle today functions as a harbour. As a result of our research in and around the harbour, it has become clear that the structures identified below water are the missing southern walls of the Outer Castle.

Keywords
Adilcevaz Castle, Underwater Archaeology, Van Lake, Sunken Castle, Urartian.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri