• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

NAHÇIVAN AĞIZLARINDA HAYVANCILIKTA KULLANILAN KELİMELERİN ADLANDIRILIŞI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
(AN EVALUATION ON THE NAMING OF WORDS USED IN LIVESTOCK IN NAKHÇIVAN DIALECTS )

Yazar : Nuray ALİYEVA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 9/3
Sayfa : 975-986
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4819


Özet
Makalede Nahçıvan ağızlarında büyük ve küçükbaş hayvanlara onların yaşına, cinsiyetine ve diğer özelliklerine göre verilen ilginç adlar olduğu gösterilmektedir. İnek, buzov, düye, azman, emlik, toklu, şişek, teke gibi Türk kökenli kelimelerin etimolojik açıdan araştırılması Türk dillerinin ortak tarihini incelemek için çok önemlidir. Makalede ayrıca, bu dil birimlerinin diğer Türk dillerinde, eski sözlüklerde ve folklor örneklerinde kullanım şeklinin de araştırılması sonucunda şunu söyleyebiliriz ki ağızlardaki hayvancılık kelimelerinde çok zengin dil malzemesi muhafaza edilmiştir. Nahçıvan ağızlarında yazı dilinde kullanılmayan çok sayıda hayvancılıkla ilgili sözcükler vardır; bunlar dilin zenginliğini ve geniş kullanım imkanlarını yansıtmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Hayvancılıkla ilgili kelimeler, inek adları, koyun adları, keçi adları.

Abstract
The article states that in the Nakhchivan dialects and accents the names of the bearded and dwarf animals are given interesting names for their appearance, age, character. An etymological study of Turkic lexical units such as inek, buzov, duye, azman, emlik, tokhlu, shishek, teke is also important for studying the common history of Turkic languages. The article also explores the aspects of the development of these language units in other Turkic languages, ancient vocabularies, folklore and variants which suggests that there is very rich information on livestock-related dialect lexicon. In Nakhichevan dialects and accent, many living things are used in literary language, which are ignored by the tongue and use of the possibility of exploitation.

Keywords
Livestock vocabulary, shorthand term, sheep names, goat names.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri