• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

UYGUR ŞAİR BOĞDA ABDULLA
(THE UIGHUR POET BOGDA ABDULLA )

Yazar : Ahmet KARAMAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/2
Sayfa : 700-716
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.498


Özet
Boğda Abdulla, Çağdaş Uygur edebiyatının yetiştirdiği öncü şairlerden biridir. Şiire getirdiği yeni ve cesur adımlarla Uygur şiirine yön vermiş önemli bir şahsiyettir. Şiir yazmaya başladığı ilk yıllarda çocuk şiirleriyle tanınmıştır. Sanatının olgunluk döneminde şiirlerinde folklorik unsurlardan yararlanmıştır. Bu yönüyle Çağdaş Uygur şiirinde kalıcı izler bırakmayı başarabilmiştir. Bu yazıda Boğda Abdulla’nın hayatı, edebî kişiliği, şiire getirdiği yenilikler ve şiirleri üzerinde durulacaktır. Boğda Abdulla’nın değişik zamanlarda yazdığı şiirlerden bazıları“Qedimiy Yarġolda Keçküz” adlı kitapta toplanmıştır. Şairin edebî kişiliğini değerlendirirken genellikle bu eserde yer alan şiirleri dikkate alınmıştır.

Anahtar Kelimeler
Bogda Abdulla, Uygur şiiri, Çağdaş Uygur edebiyatı

Abstract
Bogda Abdulla is one of the leading poets who was raised in modern Uighur literature. He is an important personality in terms of giving nem and brave direction to the Uighur poem. He is noted for children poems which he wrote during his first year in poetry. He benefits from folkloric elements in his poems during the maturity term of his art. On that sense, he achieved to leave his marks in the Modern Uighur poem. This article will discourse on the life of Bogda Abdulla, his literary personality, his innovation brought to the poem, and his poems. Some of the poems which Bogda Abdulla wrote in the different times are collected into the book called “Qedimiy Yarġolda Keçküz”. The literary personality of the poem is evaluated, generally through the poems in this book.

Keywords
Bogda Abdulla, Uighur poem, Modern Uighur literature

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri