• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KONYA'DA GEÇİŞ DÖNEMLERİNDE YAPILAN YÖRESEL MUTFAK UYGULAMALARI
(LOCAL CUISINE PRACTICES IN TRANSITION PERIODS IN KONYA )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/4
Sayfa : 1729-1736
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.508


Özet
Yeme içme, bir milletin kültürel kodlarını içinde barındırmaktadır. Bugün yeryüzünde, sosyal, kültürel, dini ve ekonomik yönden birbirinden farklı; çeşitli coğrafi ve iklim özelliklerinde yaşayan çok sayıda topluluk bulunmaktadır. Her toplumun sayılan bu farklılıklarından dolayı çok sayıda değişik beslenme alışkanlıkları görülmektedir. Beslenme alışkanlıklarındaki bu farklılıklar tarihi süreç içerisinde önemli değişiklere sahne olmuştur. Bu tarihi süreci izlemek için geçmişten bize kalan kaynaklar enderdir. Bu çalışma, kendine has kültür ve iletişim sistemi olan “Yöresel Yemek” kavramının geliştirilmesi için; Konya İline ait yöresel yemek kültürünün yeniden ele alınarak gün yüzüne çıkması amacıyla Konyalı ailelerin büyüklerinden araştırmacıların yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak elde edilen bilgilerin derlenmesiyle hazırlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Konya, mutfak, Konya mutfağı, kültür, yemek kültürü, gastronomi.

Abstract
The way of eating and drinking inholds cultural codes of a nation. There exist many societies today which live in various geographical conditions and climates, and they are all different from one another in terms of social, cultural, religious, and economical aspects. Due to the aforementioned differences of societies, it is seen that each society has many different eating habits. These differences in eating habits have held significant changes over time in history. Resources remaining from the past are very rare for us to examine this historical process. This study has been prepared by compiling the data gathered from the elderly in families in Konya using face-to-face interview methods carried out by the researchers with the aim of revealing the local cuisine culture of Konya by reconsidering it to develop the “local food” concept which is a unique culture and communication system.

Keywords
Konya, cuisine, Cuisine of Konya, culture, food culture, gastronomy.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri