• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Aralık sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KAZAK DİL BİLGİNİ KUDAYBERGEN JUBANULI
(KAZAKH LINGUIST KUDAYBERGEN JUBANULI )

Yazar : Elmira BAIMUKHAMBETOVA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/1
Sayfa : 128-134
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.509


Özet
Kazakçanın kullanımı ve oluşumu hakkında eserleri ile tanınan, ilk Kazak profesörü, dil bilimci Prof. Dr. Kudaybergen Jubanulı Türkoloji konusunda önemli eserler bırakmıştır. Yazarın kaleminden çıkan çalışmaları derlenip 2013 senesinde Ḳazaḳ Til Biliminiñ Meseleleri başlığıyla yayımlanmıştır. Makale, Kudaybergen Jubanulı ismini Türkiye’de tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Makalede yazarın hayatı ve önemli çalışmaları ile ilgili bilgi verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Jubanulı, Kazakça, Kazak Edebiyatı.

Abstract
Known for his researches on the usage and development of Kazakh Language, first Kazakh professor, linguist Prof. Dr. Kudaybergen Jubanulı left important researches on Turcology. The author’s work complied and published in 2013 under the title Ḳazaḳ Til Biliminiñ Meseleleri. This article is prepared with intention to introduce Kudaybergen Jubanulı’s name to Turkey. Important information about the author’s life and work are depicted in this article.

Keywords
Jubanulı, Kazakh Language, Kazakh Literature.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri