• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Mart 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ESKİ ANADOLU TÜRKÇESİNDE -IcI STANDARTLAŞMAMIŞ BİR GELECEK ZAMAN EKİ OLABİLİR Mİ?
(CAN -IcI BE A NON-STANDARD FUTURE TENSE SUFFIX IN THE OLD ANATOLIAN TURKISH? )

Yazar : Banu GÜZELDEREN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 10/1
Sayfa : 29-41
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.5201


Özet
XIII. yüzyıldan itibaren Anadolu topraklarında eser vermeye başlayan Türklerin bu ilk dönem metinlerinde gözlemlendiğine göre yazı dilinde bir birlik bulunmamaktadır. Bir yazı dili olarak Osmanlı Türkçesinin doğuşuna kadar yazı dilinde çeşitli ağızlara ait özelliklerin bulunması doğal kabul edilmektedir. Bu çalışmada bugün Türkiye Türkçesi ağızlarında varlığını sürdüren, standartlaşmamış dil ögelerinden olan -IcI gelecek zaman ekinin Eski Anadolu Türkçesine ait bir Kur’an çevirisi olan Türk İslam Eserleri Müzesi 40 numarada (TİEM 40) kayıtlı Kur’an çevirisindeki örnekleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ilk önce ekin kökeni ve Türkiye Türkçesi ağızlarındaki durumu hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra ağızlarda gelecek zaman eki olarak varlığını sürdürdüğü düşünülen ekin tarihî dönemdeki tanıkları dikkatlere sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Eski Anadolu Türkçesi, Türkiye Türkçesi ağızları, -IcI eki, TİEM 40.

Abstract
Turks who produced literary works in Anadolu since the 13th century, it is observed that, there was no unity in their written language at these dates. Until the birth of Ottoman Turkish as a written language, it is considered normal to have features of various dialects in Old Anatolian Turkish written language. Today maintained its presence in Turkey Turkish, -IcI future tense suffix is one of the non-standardized element of language. In this study, we focused on the first examples of this suffix that we could define, seen in the Old Anatolian Turkish Quran Translation (TIEM 40). For this purpose, first of all, information was given about the origin of the suffix -IcI, and it's examples from Turkey Turkish dialects. After that, historical witnesses of the supplement, which is thought to have continued its existence as a future tense supplement, have been brought to attention.

Keywords
Old Anatolian Turkish, Turkey Turkish dialects, -IcI suffix, TİEM 40.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri