• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ÂŞIK VEYSEL ŞAHBAZOĞLU’NUN (VEYSEL DENİZ) CEZAEVİ GÜNLERİNİN ŞİİRLERİNE YANSIMASI
(REFLECTION OF ASIK VEYSEL SAHBAZOGLU’S (VEYSEL DENIZ) PRISON DAYS INTO HIS POETRIES )

Yazar : Cengiz GÖKŞEN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/4
Sayfa : 1639-1656
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.528


Özet
Kars ve çevresi, Anadolu âşık tarzı Türk şiir geleneğinin önemli merkezlerinden biridir. “Âşıklık geleneği bitti” denildiği bir dönemde, Kars ve çevresinde yetişen âşıklar, bu geleneğin yeniden canlanmasını sağlamışlardır. Âşık Veysel Şahbazoğlu, 20. yüzyılda Kars’ta yetişmiş usta âşıklardan biridir. Kars’ın Arpaçay ilçesinin Möküz / Üçpınar köyünde 1924 yılında doğan Veysel Şahbazoğlu, çocukluğundan itibaren âşık olmayı ister ve yaşı ilerledikçe âşıklığa olan ilgisi artar. 1947 yılında, 23 yaşında âşıklığa başlayan Şahbazoğlu hem bade içmiş hem de usta çırak ilişkisi içinde yetişmiş, düğünlerin, söz, sohbet meclislerinin aranan âşıklarından biri olmuştur. Veysel Şahbazoğlu, 1979 yılında kan davası yüzünden cinayet işler. Bu cinayetten sonra cezaevine düşer ve artık sanatında da cezaevi günleri başlar. Bu çalışmada, Âşık Veysel Şahbazoğlu’nun cezaevi günlerinin, cezaevinde yazdığı şiirlerine yansıması incelenmiştir. Şahbazoğlu’nun cezaevinde yazmış olduğu şiirlerin hemen hepsine mahpus hayatının izlerinin sindiği, bu şiirlerin mahkûm psikolojisini anlamak açısından belgesel niteliği taşıdığı söylenebilir.

Anahtar Kelimeler
Kars, âşıklık geleneği, Âşık Veysel Şahbazoğlu.

Abstract
Kars and its neighbourhood, is one of the important centers of Turkish poetry tradition and Anatolia lover style. 'The minstrelsy tradition is over' in an era when called, lovers grown in Kars and surrounding area had provided the revival of this tradition. Asik Veysel SAHBAZOGLU who trained in Kars is one of the master lovers in the 20th century. Veysel SAHBAZOGLU, who was born in Möküs/Üçpınar village of Arpaçay town of Kars in 1924, wants to be a bard and his interest in this area increases as he grow up. In 1947, as SAHBAZOGLU who developed interest in minstreksy in 1947 when he was 23 years old was not only dring wine but also he grew up in master-apprentice relationship and he became one of the bards who was desired by people in weddings, word and chat councils. Veysel SAHBAZOGLU murdered in 1979 because of blood feud. After this murder, he ended up inprison, and the prison days also began in his art. In this study, the reflection of Asik Veysel SAHBAZOGLU’s prison days into the poetries he wrote in the prison is investigated. It can be obviously said that the prison life has an affect on his poems written in the prison and these poetries sustain the documentary quality in terms of understanding the physicology of prisoner.

Keywords
Kars, the minstrelsy tradition, Asik Veysel Sahbazoğlu.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri