• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

DİLSEL VE DİL ÖTESİ VERİLER ARACILIĞIYLA CİNSELLİK / EROTİZM KODLAYICILARININ SEZDİRİLMESİ: SENARYO ÖRNEKLERİ
(IMPLICATION OF SEXUALITY AND EROTISM ENCODERS THROUGH LANGUAGE AND PARALINGUISTIC DATA: ON SCENARIO EXAMPLES )

Yazar : Ahsen AYAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 10/2
Sayfa : 526-538
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.5289


Özet
Cinsellik ve erotizm kavram alanına hizmet eden dil birimlerinin açık açık yazılmasına -yüzey yapıda bulunmasına- ve dahi bunların gösterilmesine -sahnelenmesine- karşı çıkan mekanizmalar vardır. Din ve devlet gibi erk mekanizmaları, cinselliğin sömürü metası olarak kullanıldığını öne süren birtakım modernist argümanlar ve psikoloji temelli bazı yaklaşımlar bu mekanizmaların birkaçıdır. Dilin sunduğu çeşitli imkânlar ise bu gibi engeller karşısında metin üreticinin / anlatıcının elini güçlendirmektedir. Verici, dolaylı ve örtük anlatıma başvurma, sezdirim / çıkarım cümlelerinden yararlanma, derin yapıda bırakma yöntemlerini çözüm aracı olarak kullanır. Bir diğer çözüm yolu da gösterilmek üzere hazırlanmış metinlere yani senaryolara has olan karanlıkta sunma yöntemidir.

Anahtar Kelimeler
Sezdirim, çıkarım, cinsellik, erotizm, senaryo.

Abstract
There are mechanisms that oppose the explicit writing of language units that serve for the concept of sexuality and erotism -in other words, oppose them to have a surface structure- and even living / sustaining -displaying- them. Power mechanisms such as religion and the state, a number of modernist arguments suggesting that sexuality is used as a commodity of exploitation, and some psychology-based approaches are just a few of these mechanisms. The various opportunities offered by language strengthen the text producer / narrator in the face of such obstacles. The sender uses the methods of using indirect and implicit narration, benefiting from impression / inference sentences, and leaving it in deep structure as a solution tool. Another solution is the method of presenting in the dark, which is unique to the texts, or scenarios, prepared to be shown.

Keywords
Implication, inference, sexuality, erotism, scenario.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri