• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

AHMED MİTHAT EFENDİ VE MISIRLI MUHAMMED EMİN FİKRİ BEY’İN AVRUPA İZLENİMLERİ
(AHMED MİTHAT EFENDİ’S AND EGYPTIAN MUHAMMED EMİN FİKRİ BEY’S IMPRESSIONS ABOUT EUROPE )

Yazar : Sacide AKCAN   - Ömer YILDIZ  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 10/3
Sayfa : 943-962
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.5309


Özet
Bu çalışmada Ahmet Mithat Efendi’nin Avrupa’da Bir Cevelan adlı eseriyle Muhammed Emin Fikri Bey’in İrşâdu’l-Elibbâ ilâ Mehâsin-i Urûbbâ adlı eserlerinden yararlanılarak, XIX. yüzyılın sonlarında yaşamış iki Doğulu aydının Avrupa’ya bakışları incelenmiştir. 1889 yılında Stockholm’de düzenlenen VIII. Uluslararası Müsteşrikler Kongresi’ne Doğulu ve Batılı pek çok saygın ilim insanı katılmış, kongrede Doğu dilleri, edebiyatları ve kültürü hakkında çeşitli toplantılar yapılmış, makale ve tebliğler sunulmuştur. Ahmet Mithat Efendi, Sultan II. Abdulhamit tarafından bu kongreye Osmanlı delegesi olarak katılmak üzere resmî olarak görevlendirilmiştir. Muhammed Emin Fikri Bey ise Mısır hıdivliğini temsilen dört kişiden oluşan bir heyetle İsveç’e gönderilmiştir. 19. yüzyılın sonlarında Osmanlı fikir dünyasının önemli ve öncü isimlerinden birinin (Ahmet Mithat Efendi) ve o dönemde hâlâ Osmanlı egemenliğinde bulunan Mısır’ın yetiştirdiği, Batıda eğitim gören ve Batılılaşma eğilimini benimseyen bir aydının (Emin Fikri Bey) Avrupa’ya bakışları, değerlendirmeleri ve Doğuyla mukayese etmeleri, bugünü doğru değerlendirebilmek açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma söz konusu amaca katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler
Ahmet Mithat Efendi, Muhammed Emin Fikri Bey, Osmanlı, Mısır, Müsteşrikler Kongresi.

Abstract
In this work, by using Ahmet Mithat Efendi's work titled Avrupa’da Bir Cevelan and Muhammad Emin Fikri Bey’s İrşâdu’l-Elibbâ ilâ Mehâsin-i Urûbbâ the views of the two oriental intellectuals who lived in the late 19th century in Europe will be examined. Many eastern and western scholars participated in the VIII. International Congress of the Orientalists which held in Stockholm in 1889, various conferences made on Eastern languages, literatures and cultures and the articles and the papers were presented at the congress. Ahmet Mithat Efendi was officially commissioned to this congress by Sultan II. Abdulhamit to participate as an Ottoman delegate. Muhammed Emin Fikri Bey was sent to Sweden by a delegation consisting of four people representing Egyptian khedivism. It is important to reveal how one of the leading names of the Ottoman thought world (Ahmet Mithat Efendi) in the late 19th century and the intellectual who educated in the West and supported westernization ideas (Emin Fikri Bey) from Egypt which was under the sway of the Ottoman Empire saw and considered the Europe and how they compared it with the Eastern World for being able to evaluate today correctly. Aim of this study is to contribute to this purpose.

Keywords
Ahmet Mithat Efendi, Muhammed Emin Fikri Bey, Ottoman, Egypt, Congress of Orientalists.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri