• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ADAPTATION OF COLLEGE OUTCOME EXPECTATION QUESTIONNAIRE TO TURKISH
(ÜNİVERSİTE MEZUNİYET BEKLENTİLERİ ÖLÇEĞİNİN TÜRKÇEYE UYARLANMASI )

Yazar : Fatih ORÇAN   - Raşit ÇELİK  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 10/3
Sayfa : 1193-1202
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.5326


Özet
This study aims to adapt the College Outcome Expectation Questionnaire developed by Flores, Navarro and DeWitz (2008) to Turkish, under the name of Üniversite Mezuniyet Beklentileri Ölçeği (ÜMBÖ). For this purpose, first, language translation was put into practice. Then college students voluntarily participated in this study in 2017-2018 education year at a university at the north-east of Turkey. Data were tested with Exploratory and Confirmatory Factor Analysis. The original questionnaire consists of 19 items. After the analysis, 4 items were removed from its Turkish version and a structure consisting of two factors was emerged. The factors were named as professional expectations (PE) and individual expectations (IE). 9 of the 15 items were grouped under PE, while the other 6 under IE.

Anahtar Kelimeler
Adaptation study, College outcome expectation questionnaire, Factor analysis.

Abstract
Bu çalışma, Flores, Navarro ve DeWitz (2008) tarafından geliştirilen Üniversite Mezuniyet Beklentileri Ölçeği’nin (ÜMBÖ) Türkçeye uyarlanmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla öncelikle ölçeğin dil çevirisi yapılmıştır. Daha sonra Türkiye’nin kuzey doğusundaki bir üniversitede 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrenim gören gönüllü öğrencilerden veriler toplanmıştır. Veriler Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi ile test edilmiştir. Orijinal ölçek 19 maddeden oluşmaktadır. Analiz sonuçlarına göre dört madde Türkçe versiyonundan çıkarılmış ve iki faktörden oluşan bir yapı ortaya çıkmıştır. Faktörler mesleki beklentiler (MB) ve bireysel beklentiler (BB) olarak adlandırılmıştır. Bu 15 maddenin dokuzu MB altında ve diğer altısı ise BB altında gruplanmıştır.

Keywords
Faktör analizi, uyarlama çalışması, üniversite mezuniyet beklentisi.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri