• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

95. YILDÖNÜMÜNDE SS LOTUS- BOZKURT DAVASINA İLİŞKİN FRANSIZ BASININDA ÇIKAN BAZI HABERLERE DİLSEL BİR BAKIŞ
(A LINGUISTIC OVERVIEW OF SOME OF THE NEWS IN THE FRENCH PRESS ON THE SS LOTUS-BOZKURT CASE ON ITS 95TH ANNIVERSARY )

Yazar : Sercan ALABAY    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 10/3
Sayfa : 864-874
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.5332


Özet
Uluslararası hukuk ders kitaplarına konu olan elim olay 2 Ağustos 1927 tarihinde Ege Denizinde, Midilli adası açıklarında deniz taşımacılığı yapan Fransız SS Lotus gemisiyle, Türk Bandrollü Bozkurt’un çarpışmaları şeklinde gerçekleşmiştir. Kazada sekiz Türk mürettebat hayatını kaybetmiş, on mürettebat ise SS Lotus tarafından denizden kurtarılmıştır Ertesi gün İstanbul’a demirleyen SS Lotus’un olay anındaki kaptanı Demons, karşılıklı şikâyetler sebebiyle tutuklanmıştır. Bu noktada Fransız otoritelerin İstanbul Mahkemesinin yargılama yetkisi üzerine yoğun itirazları olmuş, Türkiye Cumhuriyeti ise davayı Lahey Adalet Divanına taşıma önerisinde bulunmuştur. Böylece dava uluslararası hukuka taşınır. Her iki ülkenin dışında dünya basınına da konu olan dava boyunca yayınlanmış pek çok haber ve yoruma rastlamak mümkündür. Lahey sürecinin başlangıç ve devamında Türk basını genellikle nezaketini korurken Fransız yayın organlarında çıkan bazı gazetelerde aynı üsluba rastlamak zordur. Bu çalışmada, dönemin Fransız basınında çıkmış bazı haber ve yorumların dilsel açıdan incelenmesi amaçlanmaktadır. Metinler Fransızca orijinalleri üzerinden değerlendirilecektir.

Anahtar Kelimeler
SS Lotus, Bozkurt, Fransız, Basın.

Abstract
The incident, became a subject of international law textbooks, took place on August 2, 1927 in the Aegean Sea, off Mytilene, in the form of a collision between the French SS Lotus and the Turkish ship Bozkurt. The next day, the captain of SS Lotus, was arrested due to mutual complaints. At this point, the French authorities had intense objections to the jurisdiction of the Istanbul Court, while the Republic of Turkey proposed to refer the case to The Hague Court of Justice. Thus, the case is transferred to international law. While the Turkish press generally maintained its courtesy at the beginning and continuation of the Hague process, it is difficult to find the same style in some newspapers published in French media. In this study, it is aimed to examine some news published in the French press of the period from a linguistic perspective.

Keywords
SS Lotus, Bozkurt, French, Press.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri