• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

YENİSEY YAZITLARI ARASINDA BİR ÇİN AYNASI: E 77
(A CHINESE MIRROR AMONG THE YENISEI INSCRIPTIONS: E 77 )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/4
Sayfa : 1425-1432
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.543


Özet
Yenisey mezar yazıtları arasında, üzerinde kimi zaman runik harfli Köktürkçe ve Çince yazılı kimi zaman yazısız fakat yine Çin tarzında aynalar karşımıza çıkmaktadır. Üzerinde bulunan metin veya motiflerle, ait olduğu dönemin özelliklerini yansıtan bu aynalar, çoğu zaman da iki ülke arasında kurulan ilişki ve ticari alışverişler adına çalışmalarımıza ışık tutmaktadır. Yenisey yazıtları arasında yer alan aynaların benzer birçok örneği bugün Çin’deki müzelerde muhafaza edilmekte veya sergilenmektedir. Çalışmada bu aynalardan 77 Numaralı Ayna II’nin hikâyesi ve birtakım özellikleri ele alınmıştır.

Anahtar Kelimeler
Türk yazıtları, Yenisey Yazıtları, Çince yazılı Yenisey Yazıtları, Çin aynaları, Konfüçyüs.

Abstract
We can see some inscriptions in Kokturk with runic letter or Chinese texts, also sometimes without any texts on but emerges in the style of Chinese mirrors among Yenisei Inscriptions. These mirrors which reflect the characteristic of their period with the texts and motifs on them, usually illuminate the relations and trade between two countries as well. Many examples of mirrors that located among Yenisei inscriptions are being kept or exhibited in museums in China. You can find the story and some features of 77 Numbered Mirror II in this article.

Keywords
Turkic inscriptions, Yenisei Inscriptions, Yenisei Inscriptions in Chinese, Chinese mirrors, Confuci

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri