• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

MUSTAFA REŞİD’İN PENBE FERACE ROMANI ÜZERİNE
(ON MUSTAFA REŞID’S PENBE FERACE NOVEL )

Yazar : Selami ÇAKMAKCI    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2022
Sayı : 11/2
Sayfa : 573-587
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.5470


Özet
Ara nesil dönemi sanatçılarından olan Mustafa Reşid, romanlarında aşk ve kadın konularını işlemiştir. Penbe Ferace romanının konusu da aşktır. Roman, başkişi Server’in ruhsal ve tensel sevgi arasında yaşadığı kararsızlığın ardından gerçek sevgi duyduğu kadına dönüşünün hikâyesidir. Penbe Ferace romanının başkişisi, Tanzimat döneminin ilk romanlarındaki baba otoritesinden yoksun kalmış kişilere benzer. Başkişi Server, romanın başında ideal bir kimlik ve kişilik olarak çizilmekle beraber “hayatın acemisi” bir figürdür. Tecrübesizlik ve iradesizlik, başkalarının etkisinde kalmasına ve kötülerin tuzağına düşmesine sebep olmuştur. Romanda aşkın işlevi Tanzimat ilk romanlarından beri sıklıkla savunulan severek evlenme düşüncesini yerleştirmektir. Kadınların eğlence hayatındaki konumuna da yer verilen Penbe Ferace’de, yeni hayat tarzı ile yeni insan tipinin ve yeni değerlerin aşılanmak amacı taşıdığı hissedilmektedir. Bu çalışmanın amacı Tanzimat Dönemi ilk romanlarının Penbe Ferace romanına etkisini tartışmak ve Türk edebiyatına bir yenilik getirip getirmediğini belirlemektir.

Anahtar Kelimeler
Aşk, kadın, kötülük, eğlence, tecrübesizlik.

Abstract
Mustafa Reşid, who is one of the authors of the middle generation period, dealt with the subjects of love and women in his novels. His novel Penbe Ferace’s subject matter is also love. The novel is the tale of the protagonist Server’s indecision between spiritual and sensual love and then his return to the woman he loves. The protagonist of the novel Penbe Ferace is similar to those characters in the first novels of the Tanzimat period who are deprived of father authority. Although the protagonist Server presents an ideal identity and personality, he is a”novice of life” figure. The inexperience and lack of will caused him to be influenced by others and fall into the traps of the bad people. The function of the love in the novel is to place the idea of marrying out of love which had been defended frequently since the first Tanzimat novels. In Penbe Ferace where the position of women in entertainment life is given place, it is felt that it has the aim of impressing the new persona type and new values with new lifestyle. The aim of this study is to discuss the influence of the Tanzimat period’s first novels on Penbe Ferace and whether it brought a novelty in Turkish literature or not.

Keywords
Love, woman, evil, fun, inexperience.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri