• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Elazığ Ağzında Görülen Deyimler Üzerine Bir Değerlendirme
(An Evaluation About the Idioms of the Elazığ Dialect )

Yazar : Süleyman Kaan YALÇIN  Remzi ÇALIŞIR  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2012
Sayı : 3
Sayfa : 136-157
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.57


Özet
Deyimler, ifadeye katmış olduğu canlılık, akıcılık ve zenginlik bakımından dilin söz varlığı içinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada Elazığ ağzında, yazı dilimizin dışında kullanımı görülen deyimler ele alınmıştır “afur küfür et-”, “cecügü gevşe-”, “degirmeni gitmiş şakşağını ara-”, “eren peren et-”, “gıcımılik gir-” vb gibi. Elazığ ağzıyla ilgili ağız çalışmalarında geçen metinlerden ve Derleme Sözlüğü’nden alınan bu deyimler; köken, yapı, anlam ve söz dizimi bakımından değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Deyim, ağız, Elazığ, Türkçe.

Abstract
Idioms play an important role in the vocabulary of a language in terms of the briskness, fluency and the richness that they add to the expressions. In this study, the non-literary idioms of Elazığ dialect is dealt with “afur küfür et-”, “cecügü gevşe-”, “degirmeni gitmiş şakşağını ara-”, “eren peren et-”, “gıcımılik gir-” etc. The idioms which are taken from the texts of the dialect-studies on the afore-mentioned Elazığ dialect and from Derleme Sözlüğü are evaluated with respect to origion, structure, meaning and syntax.

Keywords
Idiom, Dialect, Elazığ, Turkish.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri