• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

DEDE KORKUT İPEK YOLU’NDA
(DEDE KORKUT IN THE SILK ROAD )

Yazar : Sadettin ÖZÇELİK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/1
Sayfa : 1-11
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.591


Özet
Tarihî metinlerin okunuşu bir kuyumcu titizliği gerektirdiği kadar çok sabır isteyen bir iştir. Tarihî metinin bir cümlesi veya kelimesi için yaptığınız her türlü okuma, öğrendiğiniz her yeni bir bilgi size ışık tutabilir, yol gösterebilir yeni bir fikir verebilir; kısacası araştırdığınız konuyu aydınlatacak ve o konuda çok önemli bir hamleyi yapacak gücü de sunabilir. İşte sözünü ettiğimiz bu konu, birbirine yakın veya uzak gibi görünen ve ortak özellikleri olan metinlerin okunuşunda elde edilen tarihî verilerin değerlendirilmesi, bir sonuç çıkarılması, bir sentez yapılması için çok önemlidir. Metin okumaları yapan araştırmacıların bunu sıklıkla yaşadıklarını söylemek yanlış olmaz. Ancak yaşanan bu deneyimlerin yazılması ve aktarılması da benzer araştırmalar için önem teşkil eder. İşte bu makalede Dede Korkut metninin okunuşu ile ilgili olarak yaşanmış olan böyle bir deneyime yer verilmekte ve ulaşılan sonuçlara dikkat çekilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Dede Korkut, Erdebil, teke, çigni kuşlu cebe ton, keber/ geber.

Abstract
The reading of the historical texts is something that requires a lot of patience as well as a jeweler’s precision. Each reading that we do for a sentence or a word of a historical text, a new information that has been learnt can illuminate, lead and provide you with a new idea; in short, it can also enlighten your research topic and provide you the power to make the very important move. Therefore, this issue is very important in terms of evaluating making conclusion and making a synthesis of the historical data obtained as a result of reading the texts which seem close or far to each other and with the common characteristics of the texts. It would not be wrong to say that for text researchers doing reading that they often experience this. However, it important to write and pass these experiences on for similar studies. Accordingly, this paper, deals with the reading experience of Dede Korkut and the results have also been highlighted.

Keywords
Dede Korkut, Erdebil, teke, çigni kuşlu cebe ton, keber/ geber.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri