• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

YENİ UYGUR TÜRKÇESİNDE “KİN” EDATI
(THE “KIN” PREPOSITION IN NEW UIGHUR TURKISH )

Yazar : Ahmet KARAMAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/1
Sayfa : 135-144
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.600


Özet
Türkçede edatlar yalnız başlarına kullanıldıklarında bir anlam ifade etmeyen, diğer kelimelerle birlikte kullanıldığında anlam ve görevi ortaya çıkan sözcüklerdir. Edatlar yardımcı sözcükler olarak bilinir. Yeni Uygur Türkçesi edatlar bakımından çok zengindir. Bu edatlardan biri de “-kin” edatıdır. “-Kin” edatı Çağatay Türkçesi döneminde “erki” biçiminde görülmektedir. Genellikle “mu” soru ekinden sonra gelerek cümleye şüphe ve tereddüt anlamları katar. Ancak bazı cümlelerde şüphe ve tereddüt anlamının dışında cümleye başka anlamlar da kattığı görülmektedir. Bu çalışmada “kin” edatının cümleye kattığı diğer anlamlar değerlendirilmeye çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Yeni Uygur Türkçesi, kin edatı, yüklimiler.

Abstract
In Turkish prepositions are words that do not have a meaning when used on their own but they embody meaning and function when collocated with other words. Prepositions are also considered auxiliary words. New Uighur Turkish is a preposition-rich language. One of these prepositions is the “-kin” preposition. In the Chagatai Turkish era, the “kin” preposition takes the form of “erki”. Following the question word “mu”, it adds the meanings of doubt and hesitation to the sentence. However, it is observed that in some sentences it also adds other meanings than doubt and hesitation. This study aims to explore these other meanings the “kin” proposition adds to a sentence.

Keywords
New Uighur Turkish, the “kin” preposition, intensifiers.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri