• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Mart 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TÜRKÇEDE ÖKSÜZ VE YETİM ÇOCUKLARLA İLGİLİ SÖZLER
(VOCABULARY RELATED MOTHERLESS AND FATHERLESS CHILDREN AT TURKISH )

Yazar : Okan Celal GÜNGÖR    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/1
Sayfa : 156-170
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.605


Özet
Çocuğun sağlıklı bir birey olarak yetişmesinde ve topluma kazandırılmasında, toplumun çekirdeğini teşkil eden kurum olarak ailenin dolayısıyla ebeveynlerin rolü yadsınamaz. Bir çocuğun yaşayabileceği en büyük acılardan biri hiç şüphesiz anne ve baba şefkati, sevgisinden uzak öksüz ve yetim büyümektir. Orhun Abideleri’nde annesiz anlamıyla bir at için kullanılan öksüz ve ilk İslami eserlerden itibaren kullanılan Arapça yetim karşılığı Türkçenin tarihî metinlerinde, başta atasözleri olmak üzere sözlü kültür ürünlerinde ve Anadolu ağızlarında pek çok kullanım mevcuttur. Çalışma kavramsal ve yapısal inceleme olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kavramsal inceleme kısmında bu kullanımlar hem tematik olarak hem de dönem ve saha açısından tasnif edilirken, yapısal inceleme kısmında ifadeler kelime, kelime grubu ve cümle düzeyindeki birlikler olarak ayrılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Öksüz, yetim, çocuk, söz varlığı.

Abstract
The role of family, constituting the core of society and thereby parents can not be ignored in raising a healthy child to grow into adults and integrate them into the society. One of the biggest tragedya child may suffer is to grow up with the lack of parental love and affection. Orphan, which was used to describe a hourse in Orhun Monuments and a person whose father and mother died in early İslamic works has a lot of uses in historical Turkish texts, mostly in proverbs, in oral culturel Works and in Anatolian dialects. This study consist of two conceptual and structural parts. While the material in conceptual study is classified in terms of both theme and period and field, expressions are divided into word, word group and sentences.

Keywords
motherless, fatherless, child, vocabulary.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri