• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KOSOVA VE MAKEDONYA’DAKİ OSMANLI DÖNEMİ MEZAR TAŞLARININ BUGÜNKÜ DURUMU
(CURRENT STATUS OF GRAVESTONES OF OTTOMAN’S PERIOD IN KOSOVO AND MACEDONIA )

Yazar : Cengiz ALYILMAZ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5/1
Sayfa : 56-93
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.621


Özet
Bugün bağımsız iki ayrı devlet hâlinde varlıklarını sürdüren Kosova Cumhuriyeti ve Makedonya Cumhuriyeti (tıpkı diğer Balkan ülkeleri gibi) yüzyıllar boyu Osmanlı / Türk egemenliği altında kalmış; buralarda Türk yaşayış ve inanışını yansıtan eşsiz dil, kültür, sanat ve mimarlık eserleri vücuda getirilmiştir. Kosova ve Makedonya’daki Osmanlı / Türk Dönemi eserleriyle ilgili de bugüne kadar birçok araştırma ve inceleme yapılmış; bunlar bildiriler, makaleler, kitaplar ve albümler hâlinde yayımlanmıştır. Yapılan çalışmaların ve yayınların önemli kısmını bu ülkelerin tanıtımına yönelik popüler nitelikteki yayınlar oluşturmaktadır. Kosova ve Makedonya’daki Osmanlı / Türk Dönemi kültür ve uygarlık eserleri içinde mezar taşları ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Bulundukları yerlerin âdeta tapu senetleri niteliğindeki mezar taşlarına (tıpkı ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi) Kosova ve Makedonya’da da gerekli önem veril(e)memiştir. Bu makalede Kosova ve Makedonya’daki Osmanlı / Türk Dönemi’ne ait mezarlıkların ve mezar taşlarının bugünkü durumu hakkında bilgi verilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Kosova Cumhuriyeti, Makedonya Cumhuriyeti, Osmanlı / Türk dönemi, mezar taşı.

Abstract
The Republic of Kosovo and Republic of Macedonia which continue their existence as two individual governments (as other Balkan states) were under the sway of Ottoman / Turkish domination for centuries; the unique linguistic, cultural, artistic and architectural artifacts reflecting the Turkish lifestyle and belief were constructed in these regions. Many researches related to Ottoman / Turkish artifacts in Kosovo and Macedonia was conducted by this time and the results of these researches were published as declarations, articles, books or albums. The many of the works and publications conducted consists of the popular publications which are for country advertising. The gravestones have special place and importance in the Ottoman / Turkish cultural and civilization artifacts in Kosovo and Macedonia. Unfortunately required importance hasn’t been given (or couldn’t have given) to gravestones which are almost the title of the place in which they exist (as it occurs in our country and other countries in the World). This study presents information about the current status of gravestones of Ottoman / Turkish period in Kosovo and Macedonia.

Keywords
Republic of Kosovo, Republic of Macedonia, Ottoman / Turkish period, gravestones.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri