• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Âşık Şenlik’in İşgal Yıllarında Söylediği Koçaklama ve Destanların Halk Üzerindeki Etkisi
(The Effect on Public of Epic and Epos Type Poems that Said Aşık Şenlik in Occupancy Years )

Yazar : Cengiz GÖKŞEN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2012
Sayı : 3
Sayfa : 118-135
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.64


Özet
Kars ve çevresi 1877-78 (93 Harbi) Osmanlı Rus savaşından sonra, Rusya’nın hâkimiyetine geçti. Halkın “40 yıllık kara günler” dediği yıllarda Çıldır’da yaşamış olan Âşık Şenlik’in söylemiş olduğu koçaklama ve destan türündeki şiirler, halkın milli ve manevi duygularının diri kalmasını, duygu, düşünce ve eylemde birlik, bütünlük içinde olmasını sağlamıştır. Bu çalışmada Aşık Şenlik’in işgal yıllarında söylemiş olduğu koçaklama ve destan türündeki şiirlerin halk üzerinde niçin ve nasıl etkiler yaptığı tespit edilmeye çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Âşık Şenlik, destan, koçaklama

Abstract
Kars and its environment was dominated by Russia after 1877-78 (The 93 War) Ottoman-Russian War. Epic type poems that said Aşık Şenlik who lived in Çıldır, in the years when people said “ Black days for 40 years” provided the national and moral feelings of people to remain alive, feeling, thought and action unity and integrity. In this study, it was determined the effects why and how on public of Epic type poems that said Aşık Şenlik in occupancy years.

Keywords
Aşık Şenlik, epos, epic

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri