• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

OSMAN BÜLENT MANAV’A VE ŞİİRLERİNE DAİR
(OSMAN BÜLENT MANAV’A VE ŞİİRLERİNE DAİR )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/2
Sayfa : 818-833
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.647


Özet
Osman Bülent Manav, hekim olmasına rağmen şiire gönül vermiş çağdaş Türk şairlerinden biridir. İki şiir kitabı yayımlanmıştır. Ailesinin şiire olan ilgisi, onun yetişmesinde etkili olmuştur. Bu makalede şairin 76 şiiri, şekil özelliklerin yanı sıra, muhteva özellikleri bakımından da incelenmiştir. Şair, toplumsal konuların yanı sıra, din, tasavvuf, aşk ve gurbet konularında şiirler yazmıştır. Osman Bülent Manav’ın şiirlerinde, insan hâl ve hareketleriyle tabiat arasında bir bağ kurulur. Ona göre “vatan namustur”; ama vatan ve millet sevgisi aleni bir hamaset ile değil, ince bir hissî duyarlılıkla karşımıza çıkar. Şair iki mekânın tesiri altındadır: İstanbul ve yayla.

Anahtar Kelimeler
Osman Bülent Manav, Yarpız Kokulu Şiirler, Musandıra, şekil ve muhteva, dil ve üslup.

Abstract
Osman Bülent Manav, who sets his heart on poetry despite being a doctor, is one of the important modern Turkish poets. He is the author of two books of poetry. His family's interest in poetry have been effective in his upbringing. 76 poems of the poet has been analyzed in terms of form and content features in this article. The poet has written poems on religious-sufistic, love and homesickness issues besides social ones. There is a connection between nature and people's behaviours-manners in the poems of Osman Bülent Manav. He assumes homeland as honor; but patriotism appears as a sentimental sensibility not with a clear heroism. The poet is under heavy impact of two places: İstanbul and highland.

Keywords
Osman Bülent Manav, Yarpız Kokulu Şiirler, Musandıra form and content, language and style.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri