• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

NEVRUZ VE SUMER BEREKET KÜLTÜ AYNI KAYNAK DEĞİL Mİ?
(ARE NOT NOWRUZ AND THE SUMERIAN FERTILITY CULT OF THE SAME ORIGIN? )

Yazar : Muazzez İlmiye ÇIĞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/2
Sayfa : 904-907
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.675


Özet
Sumerliler insanlık tarihinin en eski kavimleri arasında yer almaktadır. Başta “yazı” olmak üzere kültür ve uygarlık simgesi birçok buluşun da Sumerlilere ait olduğu bilinmektedir. Türkler de tıpkı Sumerliler gibi insanlık tarihinin en eski kavimleri arasında yer almaktadır. Bu durum beraberinde “Peki Sumerliler ve Türkler arasında bir bağ var mıdır?” sorusunu akla getirmektedir. Başta Sumer belgeleri olmak üzere birçok bilgi ve belge Sumerliler ve Türkler arasında yakın bir ilişki olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu makalede tarihte ve bugün bütün Türk boyları arasında kutlanan nevruzun Sumerliler tarafından da kutlandığına dair bilgilere yer verilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Sumerliler, Türkler, nevruz, yeni gün.

Abstract
The Sumerians are among the oldest societies of the history of humanity. Many important inventions that are the symbols of culture and civilization, primarily “writing”, are known to be first developed by the Sumerians. The Turks, like Sumerians, are also among the most ancient societies of human history. It brings to mind the question “Is there a link between the Sumerians and the Turks?” A great deal of information and a large number of documents, especially Sumerian documents, clearly reveal that there is a close relation between the Sumerians and the Turks. This paper includes information on the fact that Nowruz celebrated in the past and still today by all the Turkish tribes was also celebrated by the Sumerians.

Keywords
Sumerians, Turks, Nowruz, new day.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri