• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TÜRKÇE DERS KİTAPLARINDA METİN SADELEŞTİRME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
(AN EVALUATION ON TEXT SIMPLIFICATION IN TURKISH TEXTBOOKS )

Yazar : İrem BAYRAKTAR  Erhan DURUKAN  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/3
Sayfa : 1356-1369
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.709


Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe ders kitaplarında bulunan sadeleştirilmiş bir metnin özgün metniyle karşılaştırılarak sadeleştirme ölçütlerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda Evren Yayıncılık’a ait 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı’ndan Caddeler metninin hem özgün hem de ders kitabında bulunan sadeleştirilmiş hâli karşılaştırılarak okunabilirlik düzeyleri, cümle yapıları, kelime ve kelime grubu üzerinde yapılan değişimler tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre özgün metin ve sadeleştirilmiş metin arasında okunabilirlik düzeyleri, cümle yapıları ile kelime ve cümle sayıları arasında önemli farklar görülmezken; kelime ve kelime grubu üzerinde yapılan sadeleştirme çalışmalarında ise anlam farklılaşmasına neden olan değişimlere rastlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Yazınsal metin, metin sadeleştirme, sadeleştirme ölçütleri.

Abstract
The aim of this study is to reveal the extent of simplification as a result of comparison of a simplified text in Turkish textbooks with the original text. In this regard, readability level, sentence structure and the changes that were made on the words and word groups have been identified by comparing both the original and simplified form of “Caddeler” in the 8th grade Turkish textbook which belongs to “Evren Publishing“. According to the results of the study; while significant differences aren’t seen between readability levels, the number of words, phrases and sentence structures between the original text and the simplified text, the simplification studies which are made on words and word groups have been found to cause the meaning change.

Keywords
Literary texts, Text simplification, Simplification measures.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri