• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

XVII. YÜZYIL AZERBAYCAN ŞAİRİ TEBRİZLİ KAVSÎ VE DÎVÂNI ÜZERİNE
(TEBRİZLİ KAVSÎ THE AZERBAIJANI POET OF THE 17TH CENTURY AND HIS DÎVÂN )

Yazar : Farhad RAHİMİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/4
Sayfa : 1773-1804
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.713


Özet
Bu çalışmanın kapsamı, XVII. yüzyıl Azerbaycan şairlerinden Kavsî-i Tebrizî’nin hayatı, edebî kişiliği ve Dîvânı üzerinedir. Dönemin Azerbaycan edebiyatı anlatılmış, birçok tezkire ve başka eser taranarak Kavsî’nin hayatı ve edebî kişiliği verilmiş, Dîvânından seçilen beyitlerle dünya görüşü ortaya konulmuştur. Kavsî Dîvânının elde bulunan ve bulunmayan nüshaları tanıtılarak bunların geçtiği kaynaklar belirtilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kavsî-i Tebrizî, XVII. yüzyıl, Azerbaycan edebiyatı, Türkçe Dîvân.

Abstract
This work includes the life of Kavsî-i Tebrizî one of the Azerbaijan poets of the 17th century, Literary Personality of him and the Dîvân of him. We firstly made a short review of 17th Century Azerbaijan Literature; secondly, by reviewing many works and biographies written on the author’s life, we tried to clarify many aspects of his life; we tried to clarify author’s world view by giving examples from his Dîvân. We gave information about the Dîvân copies we have and do not have with the sources where copies are mentioned.

Keywords
Kavsî-i Tebrizî, 17th Century, Azerbaijan literature, Turkish Dîvân.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri