• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

DÜZCE’DE TAHTA BEŞİK YAPMA SANATI
(THE ART OF MAKING WOODEN CRADLES IN DÜZCE )

Yazar : Hülya TAŞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/4
Sayfa : 1897-1911
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.737


Özet
Geçmişte toplumlar kendi gereksinimlerini karşılayabilmek için çoğunlukla el emeğine dayalı basit aletlerle çeşitli eşyalar üretmişlerdir. Bu üretilen ve yerel özellikler gösteren eşyaları yapanlar sahip oldukları bilgileri, tecrübeleri kuşaktan kuşağa aktararak zamanımıza kadar gelmesini sağlamışlardır. Bu eşyalardan maddi kültür içinde yer alan, ham maddesi ağaca dayanan tahta beşik yapımı ayrı bir yere sahiptir. Karadeniz bölgesinde özellikle Düzce’de üç nesildir beşikçilik yapan Arı ailesinden öğrenilen beşik yapımının aşamaları, kullanılan malzemeler, rekabet, pazarlık, kazanç durumu, ürünlerin pazarlanması, mesleğin geleceği, sorunları konularında sorulan sorulara verilen cevaplar değerlendirilecektir.

Anahtar Kelimeler
Düzce, beşik, el sanatları, usta, meslek folkloru, ahilik.

Abstract
In the past, societies produced several different objects by using mostly hand crafted basic tools in order to provide their necessities. The producers of these indigenous objects have been successful in carrying their knowledge and experience to the modern times by handing them down from generation to generation. Wooden cradles, which fall into material culture and their raw material is derived from trees, have a special place among these objects. The answers to the questions about the stages of making cradles, the materials for the process, the competition, the bargain, the financial gain, the marketing of the products, the future and the problems of the craft, given by Arı Family who has dealt with this craft for three generations in Black Sea Region, particularly in Düzce, will be evaluated.

Keywords
Düzce, cradle, hand works, master, folkloric craft, ahi-order.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri