• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin 30. sayısı (8 / 2) 15 Haziran 2019 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  Dergimizde yayınlanacak makalelerde 700-1000 kelimeden oluşan geniş İngilizce özet bölümü yer alacaktır.

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

(Kök) Türk Tipografisinin Yazılı Eserlerde Font Olarak Kullanımında Görsel Sanatlar Destekli Bilişim Teknolojisinden Yararlanma ve Karabalgasun I Yazıtı Üzerine Font (Alyılmaz.Ttf) Denemesi
(Use of Visual Arts Based Information Technology in Use as Font Written Works of (Kok) Turk Typography and Trial of Font (Alyılmaz.ttf) on The Karabalgasun I Inscrıptıon )

Yazar : Levent ALYAP    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2012
Sayı : 3
Sayfa : 1-15
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.82


Özet
Çözümlendiği günden bu yana Orhun yazıtları üzerine yapılan çalışmalardaki metinler, genellikle Fin Atlası modeli ve Radloff Atlası modeli diye bilinen iki font kullanılarak oluşturulmuştur. Ancak her yazıtın kendine ait farklı bir yazım tarzı, sanat ve estetik değeri olduğu için her yazıta ait farklı bir font oluşturulması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada da bugüne kadar oluşturulmuş fontlar arasındaki farklara dikkat çekilerek, Karabalgasun I yazıtı için Cengiz ALYILMAZ gözetiminde yürütülen font oluşturulması sürecine ve bu font ile yazılmış Karabalgasun I yazıtı örneğine yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
(Kök)Türk Yazıtları, Karabalgasun I Yazıtı, tipografi font, Alyılmaz.ttf

Abstract
Since resolved texts, studies on the Orkhon inscriptions texts usually known as the model of Finnish Atlas and the model of Radloff Atlas was created using two fonts. However, each inscription has emerged a need to establish a different font because of each inscription has different writing style and artistic and aesthetic value. In this study, attracting attention to the differences between fonts ever created, for Karabalgasun I inscription under the supervision of Cengiz ALYILMAZ the processing the creation of font and it is this font written example Karabalgasun I inscription.

Keywords
(Kok)Turk Inscription, Karabalgasun I Inscription, typography font, Alyılmaz.ttf

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri