• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Şair Bir Halk Kızı Yaşar Nezihe Bükülmez
(Public Girl Poet Yaşar Nezihe Bükülmez )

Yazar : İlknur TATAR KIRILMIŞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2012
Sayı : 4
Sayfa : 70-84
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.83


Özet
Yaşar Nezihe Bükülmez; 1882-1971 tarihleri arasında yaşamış,1896’tan 1953’e kadar edebî hayatını sürdürmüş devrinin aktif kadın şairlerindendir. Nezihe Bükülmez, sadece edebî kimliğiyle değil, hayat hikâyesi ile de yaşadığı dönem içerisinde ve sonrasında dikkatleri üzerine toplamıştır. Hayatındaki her tür hadiseyi bir halk çocuğunun samimimiyetiyle şiirlerine taşırken döneminin sosyal hadiselerini aynı içtenlikle işlemek istediğinde zaman zaman yanlış anlaşılmıştır. Basılmış iki eseri, dergilerde yayımlanmış şiirleri ve basılmamış bir şiir defteriyle Yaşar Nezihe Bükülmez Türk edebiyatında sesini şiirleriyle duyurmaya çalışan farklı bir kadın edebiyatçıdır.

Anahtar Kelimeler
Yaşar Nezihe Bükülmez, kadın şair, ilk sosyalist kadın şair

Abstract
Yaşar Nezihe Bükülmez; who lived between the years 1881-1971, was one of the active female poets in her century. She carried out her literature life between 1896 up to 1953. Bükülmez, has not only collected attention to herself with her literary identity but also with her life story, with in and after her life period. When carrying any kind of incident from her life to her poems she has used the sincerity of a child from the public but when she wanted to write about the social incidents of the time, with the same sincerity, she was often misunderstood. With her first published piece, her issued poems in magazines and an unprinted poem notebook Yaşar Nezihe Bükülmez was a different woman who only wanted her voice heard, with her poems, in Turkish literature.

Keywords
Yaşar Nezihe Bükülmez, woman poet, first socialist women poet

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri